Jak na údržbu podlahy

Váš jednoduchý návod na ošetřování a čištění podlah

Špatné čisticí a ošetřovací produkty nebo postupy mohou Vaši podlahu poškodit nebo trvale zničit. TRITON HB Vám pomůže starat se o podlahu tak, aby Vám vydržela dle druhu podlahoviny až 100 let.

Potřebuje podlaha speciální ošetřování?

Myslíte si, že ošetřovat a čistit podlahovou krytinu je zbytečné a že stačí saponátová voda, kbelík a hadr? Nevhodný chemický zásah dokáže trvale poškodit povrch podlahové krytiny.

Saponátové prostředky často obsahují rozpouštědla a odmašťovací látky a naopak postrádají ošetřovací a konzervační látky, které Vaše podlaha potřebuje. Při mytí podlahy saponátem dosáhnete opačného efektu, než potřebujete - povrch není čistý, chráněný, ani opticky hezký.

Návod na ošetřování a čištění podlahy dodáváme u každé podlahy na klíč a vysvětlujeme, jak se o podlahu správně starat. Poradíme Vám potřebné kroky k ošetřování podlahy a doporučíme vhodné prostředky, které si také můžete zakoupit v naší prodejně.

Jak ošetřovat podlahu

Menší podlahu v bytě si podle návodu dokážete ošetřit sami. Pokud si nebudete jisti a chcete pro svou podlahu to nejlepší, neváhejte svěřit údržbu podlahy do rukou podlahářům.

1) Čištění podlahy po ukončení pokládky

Po ukončení pokládky a stavebních prací se povrch podlahy čistí od výrobních a montážních nečistot a připravuje na první ošetření. Používají se produkty s vyváženým obsahem rozpouštědel a pomocných látek. Na závěr se povrch neutralizuje čistou vodou kvůli odstranění zbytků čisticího roztoku. Tuto činnost by měla provádět odborná firma.

2) První ošetření podlahy

Speciálními produkty se na podlaze vytvoří ochranný film, který uzavře plochu a zamezí vniku nečistot do podlahy. Ošetření se provádí dvěma způsoby:

  • Ošetření polymerovými disperzemi – používají se vodou rozpustné polymerové disperze pro méně zatěžované prostory, tvrdé vodou nerozpustné polymerové disperze s kovovými přísadami nebo bez kovových přísad pro objektovou zátěž, speciální polymerové disperze odolné vůči desinfekcím a běžným rozpouštědlům. Můžete si vybrat lesklý nebo hedvábně matný vzhled povrchu a samozřejmostí by měly být protiskluzné vlastnosti ochranné vrstvy.
  • Vytvoření ochranné vrstvy speciálními ošetřovacími produkty na bázi vodorozpustných polymerů nebo mýdla. V tomto případě se většinou vytvoří roztok produktu s vodou a ochranná vrstva se po zaschnutí přeleští. Výsledný optický vzhled povrchu je hedvábně matný a protiskluzný.

Takto ošetřená podlahovina je odolná proti působení vody a vlhkosti, odpuzuje nečistoty a ulehčuje běžné čištění. Velkou pozornost musíte věnovat podlahám antistatickým, elektricky vodivým nebo odvodivým. Není vhodné je ošetřovat polymerovými disperzemi, protože dojde ke změnám odporu povrchu a tím i k omezení vlastností krytiny.

Z důvodu bezpečnosti je vhodné vybírat produkty, jejichž koeficient smykového tření odpovídá požadavkům na protiskluznost v objektech. Důležité je to především u sportovních podlah.

3) Běžné denní čištění a údržba podlahy

Běžné saponáty nebo příliš agresivní prostředky dokážou rychle znehodnotit ochranný film. Používejte doporučené produkty na manuální nebo strojové čištění. Podpoříte tím odolnost ochranných vrstev a prodloužíte životnost podlahy.

Součástí běžné údržby je také odstraňování skvrn. Doporučujeme konzultovat s výrobcem nebo dodavatelem podlahoviny, čím bude vhodné skvrny rozpouštět.

4) Základní čištění

Za použití speciálních rozpouštěcích produktů odstraníte staré opotřebované ochranné vrstvy, zbytky vosků a zašlé nečistoty. Odkryjete původní podlahovinu a po důkladné neutralizaci opět provedete nové ošetření povrchu. Tuto činnost je lépe svěřit odborníkům.

Potřebuje Vaše podlaha renovaci?

V případě potřeby speciální renovace, broušení parket nebo jiné opravy podlahy, případně potřebujete zajistit údržbu podlahy o velké rozloze, vyplatí se Vám obrátit se na nás a my se postaráme o odbornou údržbu i renovaci.

5 dobrých rad k ošetřování a čištění podlah

  • Vyžádejte si od svého dodavatele návod na ošetřování a čištění realizované podlahy.
  • Návod dodržujte a neuchylujte se k experimentům.
  • Nekombinujte různé druhy a typy čisticích prostředků.
  • Hlavní výrobci mají testované a schválené ošetřovací produkty uvedeny v garančních podmínkách.
  • Používejte produkty, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí a jsou biologicky odbouratelné.

Kde hledat další podrobné informace

Svým zákazníkům doporučujeme výrobky osvědčené značky Dr. Schutz, kde si můžete přečíst podrobné informace o všech dostupných produktech pro údržbu a čištění podlah a návody na čištění jednotlivých podlahovin. Pokud se s námi potřebujete poradit, neváhejte nás kontaktovat nebo navštivte přímo naši prodejnu v Havlíčkově Brodě.